Wykonujemy dokładne i profesjonalne przeglądy okresowe i konserwacje robotów przemysłowych.

Roboty przemysłowe to urządzenia nieustannie pracujące i produkujące towary w zakładach przemysłowych na całym świecie. Praca przez 8, 16, a nawet 24 godziny dziennie to ich normalny wymiar czasu pracy. Robot musi zawsze być gotowy do działania, zawsze gotowy do pracy z pełną prędkością i z pełnym obciążeniem. Jeśli do stanowiska z robotem jest dostarczany produkt, to robot nie może się zatrzymywać. 3000, 4000, 6000 godzin pracy rocznie? To normalne i oczywiste, że robot musi to wykonać, nikt się nad tym nie zastanawia.

Po co wykonywać przeglądy okresowe robotów przemysłowych?

Tak samo, jak inne urządzenia poddawane dużym obciążeniom — robot ma prawo się zużywać. W pierwszej kolejności eksploatacja wpływa na materiały smarne, czyli oleje i smary wypełniające przekładnie i łożyska. Następnie możemy obserwować zużycie części eksploatacyjnych, takich jak paski napędowe, same łożyska. Baterie i akumulatory montowane w robotach i kontrolerach nie są wieczne — mają z góry określony czas życia. Nawet części zamontowane w kontrolerze, takie jak filtry, wentylatory i nośniki pamięci mogą ulec degradacji i uszkodzeniu — jest to normalne. Okablowanie robota to też element zużywający się. Żaden materiał nie wytrzyma w nieskończoność wykręcania i zgniatania przy każdym ruchu wykonywanym przez manipulator.

Jeśli pozostawisz robota samego sobie, to te wszystkie elementy w końcu zużyją się, co jest naturalne. Robot może pracować jeszcze jakiś czas ze starym olejem lub popękanymi paskami. Stary smar w łożysku nie powinien spowodować natychmiastowego zatrzymania. Małe problemy powiększają się i mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Stary i przepalony olej lub smar może zepsuć wewnętrzne uszczelnienia przekładni, która jest bardzo drogim elementem, mogą też przedostać się do silnika i go po prostu uszkodzić. Niesmarowane łożyska mogą w końcu doprowadzić do nagłego zatrzymania lub uszkodzenia elementu, w którym są osadzone. Popękany pasek w końcu się zerwie, co najpewniej doprowadzi do kolizji robota z którymś z elementów otoczenia, a robot na pewno utraci kalibrację danej osi. Stare baterie mogą wylać na elektronikę, obok której są zamontowane, lub po prostu rozładować się, co spowoduje utratę kalibracji, lub nawet uszkodzenie systemu operacyjnego.

Właśnie z tych powodów konieczne są regularne przeglądy okresowe robotów. Zużyte materiały i części powinny być wymieniane, kiedy widoczne są na nich ślady zużycia, po przepracowaniu odpowiedniej ilości godzin lub gdy zachodzi podejrzenie usterki. W większości przypadków pozwala to uniknąć nagłych awarii i zatrzymań.

Przeglądy okresowe robotów w ofercie firmy Pan Robot

Jednak regularny serwis robotów przemysłowych, to nie tylko wymiana części eksploatacyjnych. Podczas przeglądu okresowego sprawdzamy od 40 do 60 punktów kontrolnych, w zależności od typu robota i kontrolera. Dokładnie sprawdzamy szczelność poszczególnych elementów, wycieki, stan mediów smarnych, baterie, działanie napędów, kalibrację, stan techniczny robota, stan poszczególnych podzespołów robota i kontrolera. Wykonujemy czynności konserwacyjne, takie czyszczenie kontrolera, wymianę mediów smarnych, wymianę pasków i baterii.

Po serwisie otrzymasz od nas obszerną dokumentację, w której opiszemy wszystkie punkty kontrolne, a także wszystkie nieprawidłowości, które udało nam się zlokalizować, włącznie z zaleceniami i dokumentacją fotograficzną.

Wykonujemy:

  • - przeglądy okresowe robotów ABB,
  • - przeglądy okresowe robotów Kuka,
  • - przeglądy okresowe robotów Yaskawa, Motoman,
  • - przeglądy okresowe robotów Hyundai, Hyulim i Fuji Robotics,

Niezależnie od tego, czy w Twojej firmie pracują roboty Kuka, ABB, Yaskawa, Motoman, Hyundai lub inne — zawsze zapewniamy taki sam wysoki standard i jakość usług. Nasze procedury są wypadkową najlepszych praktyk stosowanych w różnych serwisach robotów przemysłowych. Wykonujemy także naprawy robotów.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jakiej opieki potrzebują Twoje roboty.